Warszawa, ul. Wolska 84/86

Blog

16.04.2019

Pierwszoplanowa rola światła

Poza walorami czysto estetycznymi światło w meblach powinno zwiększać funkcjonalność kuchni. odpowiednio wkomponowane oświetlenie wewnętrzne jest widoczne dopiero po jego uruchomieniu. nie zajmuje cennej przestrzeni. jak np. lampy wiszące. Producenci masowi stosują standardowe rozwiązania, które są elementem dokładanym do istniejącej już szafki. w ten sposób trudno jest ukryć kable w przestrzeni użytkowej, najczęściej przewody niebezpiecznie zwisają we wnętrzu szafek. W czasie użytkowania może dojść do zerwania przewodu i następnie do zwarcia.

Tego typu instalacje niepotrzebnie zajmują przestrzeń chociażby w szufladach lub w szafkach.

Poza walorami czysto estetycznymi światło w meblach powinno zwiększać funkcjonalność kuchni. odpowiednio wkomponowane oświetlenie wewnętrzne jest widoczne dopiero po jego uruchomieniu. nie zajmuje cennej przestrzeni. jak np. lampy wiszące. Producenci masowi stosują standardowe rozwiązania, które są elementem dokładanym do istniejącej już szafki, w ten sposób trudno jest ukryć kable w przestrzeni użytkowej, najczęściej przewody niebezpiecznie zwisają we wnętrzu szafek. W czasie użytkowania może dojść do zerwania przewodu i następnie do zwarcia.

Tego typu instalacje niepotrzebnie zajmują przestrzeń chociażby w szufladach lub w szafkach.

Innowacyjna technologia SLS Meble

Nieliczne firmy stosują oświetlenie, które jest zintegrowane z całym meblem. jednym z liderów tej branży jest firma SLS Meble, która wypracowała na przestrzeni lat- jako pierwsza- sprawdzone rozwiązania ułatwiające użytkownikom pracę w kuchni. W rozwiązaniach systemowych dotyczących oświetlenia SLS meble skupiła się na trzech zasadniczych obszarach: design , unikalne wzornictwo i funkcjonalność.

Każdy użytkownik potrzebuje innego oświetlenia w czasie przygotowywania posiłku a innego, gdy tworzy w pomieszczeniu nastrój. Przykładam może być oświetlenie grafiki na szybie znajdującej się,  pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem. W tym przypadku dobrze jest zastosować mechanizm zwany- ściemniaczem. Ważne jest również to, aby zamontować oświetlenie tak , aby zminimalizować niepożądane dobicie w szybie. Optymalne jest zastosowanie dwóch rodzajów oświetlenia, jednego pośrodku szafki do użytku codziennego a drugiego blisko ściany- w celu estetycznym, wówczas minimalizujemy niepożądane refleksy.

Innowacyjne oświetlenie szuflad technologii SLS meble, polega na całościowym oświetleniu wnętrza szuflady taśmą LED , umieszczoną w listwie aluminiowej z soczewką- dodatkowo wzmacniającą natężenie świecenia. Włączanie i wyłączanie odbywa się za pomocą automatycznego włącznika mechanicznego (funkcjonującego podobnie jak w lodówkach), umieszczonego niewidocznie w tylnej części szuflady. W trakcie otwierania światło stopniowo rozjaśnia się, by po pięciu sekundach osiągnąć pełna moc świecenia. Jest to o tyle istotny element tzw. miękkiego startu, iż w trakcie otwierania szuflady wzrok łagodnie przyzwyczaja się do intensywności świecenia. Standardowy czas otwierania szuflady wynosi dwie sekundy; trzy pozostałe sekundy w zupełności wystarczają, aby źrenica mogła się przystosować do nowych warunków oświetlenia. System ten jest używany w samochodach.

Dodatkowym atutem wewnętrznego oświetlenia szuflad jest ograniczenie potrzeby zapalania górnego światła. Każdy użytkownik kuchni po jakimś czasie jest w stanie w ciemności trafić na szufladę ze sztućcami, natomiast jej zawartość jest w mroku niedostrzegalna. Dobrze zaprojektowane oświetlenie szuflad rozwiązuje  ten problem w funkcjonalny i estetyczny sposób.

 

Czytaj także:

05.05.2019 Oświetlenie mebli- wyznacznik luksusu i wygody 13.03.2019 Innowacyjne oświetlenie szafek LIGHT LIFT®